Genetik Tarama Testleri

Tıbbın tanı koyamadığı belirtiler gösteren bir vaka ya da aile içinde sürekli kendini gösteren bir hastalık olduğunda bunun genetik bir hastalık olduğundan şüphelenilebilir. Hatta tedavisi pek mümkün olmayan bir hastalık da çocuğa geçmiş olabilir. Birçok genetik hastalık, aslında nadir olmasına rağmen, kesin tanı konulması, sonuçları bakımından hem bireyler hem de aileleri için göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. Bu sebeple genetik analiz, yalnızca bu konuda uzman belli başlı laboratuvarlarca yapılmalıdır.

Device

Genleri keşfetmek ve tanımak harika bir fikir gibi görünüyor; peki gerçekten kalıtımsal bir hastalığınızın olup olmadığını öğrenmek istiyor musunuz? Genetik test, bir genetik hastalığın tanısının konmasına yardımcı olabilir; ancak başvurmadan önce, bu testlerin fayda ve zararlarını bilmeniz gerekiyor. Kişi doğru tanı aldığında uygun tedavi verilebilir. Eğer bir genetik test hayatınızın ilerleyen döneminde genetik bir hastalığa yakalanma riskinizin yüksek olduğunu söylüyorsa, daha düzenli olarak kontrole gidebilir ve riski minimumda tutabilirsiniz. Bir taraftan da, sonucu olumsuz çıkabilir ve bu durum ruh halinizi etkileyebilir.

Device

Modern hayatta gittikçe yaygınlaşan genetik testler ile çocuğunuzun sahip olduğu birçok özelliği öğrenebilirsiniz. Özellikle ailesinde kanser veya kalp rahatsızlığı gibi kalıtsal hastalıklar bulunan çocuklar, genetik testler sayesinde yüksek riskli hastalıklara ek olarak nadir kalıtsal hastalıklara olan yatkınlık durumu da öğrenilebiliyor. Böylece çocuğunuz önceden alınan önlemler ve düzenli doktor kontrolleri sayesinde birçok olası sağlık probleminin daha yaşanmadan önüne geçilebilir. Genlab Laboratuvarları’nda yaptıracağınız genetik testlerle, çocuğunuzun ilerleyen yıllarda yüksek bir yaşam kalitesine sahip olması için şimdiden önemli bir adım atabilirsiniz.