Kolesteroller

Kolesterol aslında vücut için gerekli yapı taşları arasında yer alıyor. Ama aynı zamanda da sinsi bir tehlikenin de nedeni. Kalp ve beyin damarlarında tahribata yol açıyor. Bu nedenle dengede tutulması şart.

Kolesterol damar sertliği yaratan nedenlerden biri. Ancak yüksek kolesterol varlığında mutlak damar sertliği olacak demek değildir. Kolesterol yüksekliği diğer risk faktörleri varlığında, (genetik, sigara, diyabet, hipertansiyon vs…) daha önemli oranlarda damar sertliğine yol açabilmektedir. Uzun yıllar yapılan çalışmalar, kolesterolün düşürülmesinin damar sertliğinin kontrol altına alınmasında önemli bir fayda sağladığını göstermiştir. Damar sertliğinin en belli başlı etkisi, kalp ve beyin damarlarında oluşan hasar ve sonuçlarıdır.

Device

Kolesterol testi, kanınızdaki kolesterol ve trigliseritlerin miktarını ölçülmesine dayalı bir testtir. Bu test, vücudunuzdaki atardamarlarda daralma ya da tıkanmaya yol açabilen, atardamarlarda plak oluşumu anlamına gelen ateroskleroz riskinizi belirlemeye yardımcı olabilir.

Eğer kolesterol seviyeleriniz yüksekse moraliniz bozulmasın. Sigarayı bırakmak, egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek gibi hayat tarzı değişiklikleriyle kolesterol seviyelerinizi düşürebilirsiniz. Eğer hayat tarzı değişiklikleri yeterli olmasa, kolesterol düşürücü ilaçlar yardımcı olabilir.

Device

Kolesterolle barışmanın, kontrol altına almanın en basit yollarından biri hayvansal gıdalarla aranıza mesafe koymak. Diyetinize bol sebze ve balık ekleyerek fazla kolesterolden kaçınabilirsiniz. Bel çevresi erkeklerde 100 cm’i geçiyorsa, bunu kolesterol için bir uyarı olarak kabul etmek ve doktora başvurmak gerekiyor.

Sizin için kolesterol seviyenizi düşürmenin en iyi yolunun ne olacağını doktorunuzla konuşun.