Obezite

Obezite, vücut kitle endeksinin erkeklerde %25’in üzerine çıkması ile başlayan bir sağlık sorunudur. Boy- kilo endeksi 18 ile 24 arasında olan kişiler normal kilolu sayılırken; 25’in üzerinde olanlar fazla kilolu, 30’un üzerinde 1. derece obez, 35’in üzeri 2. derece obez, 40’ın üzeri olanlar ise morbid obez kategorisine girmektedir. Fazla kilolu vücuttaki yağlanma dağılımı da çok önemlidir. Yağ dokusunun sadece göbek bölgesinde birikmesiyle halk dilinde erkek tipi şişmanlık olarak adlandırılan elma biçimi obezite ortaya çıkmaktadır.

Device

Aşırı kiloların sadece %5’i genetik sebeplerden kaynaklanırken; %95’i yetersiz fiziksel aktivite, çevresel faktörler, yanlış beslenme, nörolojik ve biyokimyasal bazı bozukluklardan kaynaklanmaktadır. Bu sebepler erkeklerin %20’sinde fazla kilolara neden olmaktadır.

Device

Erkeklerde göbek çevresinde yağlanma şeklinde kendisini gösteren obezite, büyük riskler içerir. Elma tipi de denen bu obezite, bel çevresinde oluşan yağlanmanın iç organlara sirayet etmesinin çok ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Obezite kanser, diyabet ve kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini artırır, diğer organlara da zarar verir ve yaşam kalitesini çok düşürür.

Sağlıklı ve dengeli bir vücuda sahip olmak için doğru bir adım atmak istiyorsanız, göbek bölgenizdeki yağlanma ile ilgili Genlab Laboratuvar’ında yaptıracağınız test ile hedefinize doğru ilk adımı atabilirsiniz.