Kanserler

Kanser üzerinde en çok konuşulan, fakat en az bilinen hastalıklardan biridir. Kanserin erken evrede teşhisi, kanser tedavisinin başarısını artırıyor.

Kadınlarda sık görülen kanser türlerinin neler olduğunu bilmek önemlidir. Sağlıklı bir yaşam biçimi, düzenli sağlık kontrolleri ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak bu hastalıkların pek çoğunu önlemede büyük rol oynar. Kanser, her zaman için ölüm demek değildir. Kanser tedavi edilebilir bir hastalıktır ve onunla yüzleşmek çaba, cesaret ve çevremizin desteği kadar kuvvet de gerektirir.

Device

Her yıl milyonlarca kadın kanseri yenmektedir. Ama esas olan kanserin önüne geçmek için çaba harcamaktır. Ülkemizde Sağlık bakanlığı kanser savaş dairesi verilerine bakıldığında yılda 174 bin kişiye kanser tanısı konmaktadır. Yapılan hesaplamalar göre Türkiye’de yılda 71.233 kadın kansere yakalanmaktadır. Kadınlarda en sık meme, tiroid ve kolo-rektal kanserler en sık görülmektedir. Jinekolojik kanserler açısından bakıldığında ülkemizde de en sık görülen jinekolojik kanserler rahim içi kanseri, yumurtalık kanseri ve rahim ağzı kanseridir.

Device

Kanserin erken teşhisi için kişinin herhangi bir yakınması olmasa dahi rahim ağzı, meme, kalın bağırsak ve prostat kanserleri için kanser tarama testleri yaptırması önem taşıyor. Genlab'da kadınlar arasında en en çok görülen kadın kanserleri rahim ağzı, rahim ve yumurtalık kanseri başta olmak üzere tüm kanser türlerinin taraması çeşitli testler yardımıyla gerçekleştirilmektedir.