Kalp Sağlığı

Türkiye’de son yıllara yapılan araştırmalarda ölümlerin yaklaşık yüzde 40’ının dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklandığı belirlendi. Bu ölümlerin yüzde 38’ini kalp damar tıkanıklıkları ve kalp krizleri oluşturdu. Ancak bu yüzde 38’lik oran kadınlarda ve erkeklerde eşit değil. Bu oran kadınlarda yüzde 32 iken erkeklerde yüzde 46 oldu.

Device

Yani erkeklerin kalp krizinden ölme riski çok daha fazla… Erkeklerde 40’lı yaşlardan sonra sıklaşan kalp krizleri kadınlarda 50’li yaşlardan sonra görülüyor.

Device

Kalp krizinden ölümün erkeklerde daha fazla olması ve kadınlarda kalp krizinin daha geç yaşta görülmesinin nedeni, kadınlık hormonu östrojen. Yapılan çalışmalarda östrojen ne kadar yüksekse kan hücrelerinin damar duvarlarına yapışarak damarları tıkama riskinin o kadar az olduğu gösterilmiş. Kalp için risk değerlendirmesi kalp krizi veya inme gibi bir kalp-damar olayı geçirme olasılığınıza işaret ettiği kanıtlanmış bir grup test ve sağlık faktörlerini içerir. Riskin derecesini belirtmek üzere hafif, orta veya yüksek risk şeklinde geliştirilmiştir.

Kalbe özgü riskin en önemli göstergesi belki de kişisel tıbbi özgeçmişinizdir. Yaş, kalıtsal faktörler, beden ağırlığı, sigara kullanımı, kan basıncı, egzersiz öyküsü ve diyabet tümüyle riskinizi belirlemede önemlidir.

Genlab'ın kalp rahatsızlığı riskinizi değerlendirmede kullanılmak üzere uyguladığı testlerin sonuçları, ailevi öykünüz, kişisel tıbbi ve yaşam tarzı öykünüz gibi birçok faktöre dayanarak yapılacaktır.