Kısırlık

Son yıllarda erkeklerde kısırlık oranlarında artış olduğu gözleniyor. Yapılan ataştırmalar sonucu elde edilen bilimsel veriler, erkeklerde kısırlık oranının 30 yıl önce yüzde 20-25 iken, günümüzde yüzde 45’e çıktığını ortaya koyuyor. Bebek sahibi olmakta güçlük çeken ailelerin yüzde 45’inde sorun erkek kaynaklı olurken, yüzde 45’inde kadın kaynaklı olarak gösteriliyor. Kalan yüzde 10’unun ise nedeni açıklanamıyor.

Kısırlık sorunu olan çiftlerin yaklaşık %20’sinde sorun sadece erkekteyken ve çiftlerin %50 – 60’ında erkek faktörü nedenlerden birisidir. Erkeklerdeki üreme problemleri yaklaşık tüm olgularda sperm analizindeki anormalliklerle kendisini göstermektedir, sperm analizinin normal olduğu erkek kısırlığı vakaları nadiren görülmektedir.

Device

Erkek kısırlık sorunlarının ise sperm değerini bozacak ilaç kullanımı, toksik maddeler, ateşli hastalıklar, testislere uygulanmış cerrahi ameliyatlar ve genetik sorunlar önemil rol oynuyor.Bunların dışında doğrudan hormonları etkileyen stres gibi dış faktörlerin de etkisinin önemi büyük.

Device

Obezitenin de kısırlık üzerindeki etkisi bilimsel verilerle ortaya konulmuş bir gerçektir. Kısırlık sorunu olan erkeğin değerlendirmesinde en önemli laboratuar testi sperm analizidir. Sperm analizi 3-6 günlük bir cinsel perhiz periyodunu takiben yapılır ve sonuç alınır.