Kolesteroller

Kolesterol kadınlarda ve erkeklerde farklı şekillerde ortaya çıkar. Kadınları etkileyen hormonal değişiklikler, hamilelik ve menopoz dönemlerinde seviyelerin değişmesine de neden olur.

Device

Kolesterolün bedenimizde doğal olarak bulunan bir yağ olduğunu, sağlığımız için hayatifonksiyonların yerine getirilebilmesine yardımcı olduğunu biliyoruz. Söz konusu kadınlar olduğunda bu durum hormon üretimi, D vitamini ve safra asitleri ile de bağlantılı bir hal alıyor. Kana taşınabilmesi için, LDL ve HDL lipoproteinlerine gereksinim duyuyor. Bunlardan birisi dengesiz hale geldiğinde sağlık sorunu riskleri ortaya çıkmaya başlıyor.

Kolesterol testi, kanınızdaki kolesterol ve trigliseritlerin miktarını ölçülmesine dayalı bir testtir. Bu test, vücudunuzdaki atardamarlarda daralma ya da tıkanmaya yol açabilen, atardamarlarda plak oluşumu anlamına gelen ateroskleroz riskinizi belirlemeye yardımcı olabilir.

Device

Eğer kolesterol seviyeleriniz yüksekse moraliniz bozulmasın. Sigarayı bırakmak, egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek gibi hayat tarzı değişiklikleriyle kolesterol seviyelerinizi düşürebilirsiniz. Eğer hayat tarzı değişiklikleri yeterli olmasa, kolesterol düşürücü ilaçlar yardımcı olabilir. Sizin için kolesterol seviyenizi düşürmenin en iyi yolunun ne olacağını doktorunuzla konuşun.