Menopoz

Menopoz, yumurtalık fonksiyonlarının kaybı sonucu adet kanamalarının kalıcı olarak kesilmesidir. Menopoz için son adetten sonra bir yıllık bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Gelişen tanı ve tedavi olanakları insanların yaşam süresini uzatmıştır. Kadınların bu nedenle yaşamlarının yaklaşık 1/3’ü menopoz döneminde geçmektedir. Menopozun getirdikleri konusunda bilinçli olmak oluşan değişiklikleri kendi akışına bırakmamak sağlıklı bir yaşlılığı da garantiler.

Device

Menopoz yaş almayla birlikte ortaya çıkan doğal bir sürecin parçasıdır. Menopoz dönemine giren kadının adet dönemleri sona erer. Bu dönem kadının artık gebe kalamayacağı bir dönemdir. Otuz beş yaşından sonra her zaman menopoz oluşabilirse de tipik olarak 40’lı yaşların sonunda ve 50’li yaşların başlarında menopoz dönemine girilir.

Bazı kadınlar bu süreci daha sıkıntısız atlatabilirken bazı durumlarda sıcak basması gibi fiziksel belirtiler ya da anksiyete, üzüntü veya kayıp hissi gibi bazı duygusal belirtiler uyku düzeninizi değiştirebilir ve enerjinizi düşürebilir. Bu tip rahatsız edici belirtilere ek olarak menopoza osteoporoz ve kalp hastalıkları gibi bazı sağlık problemleri de eşlik edebilir. Menopoz sürecinde kadınları rahatsız eden belirtileri azaltmak ya da menopoz sürecindeki kadının hayatını biraz daha kolaylaştırmak için yaşam tarzı değişikliğinden hormon tedavisine kadar bir çok etkin tedavi mevcuttur.

Device

Genlab Laboratuarları’nın gelişmiş teknolojik testleriyle koldan alınan kan ile menopoza girebilme zamanının yakınlığının belirlenebilmektedir.