Obezite

Sağlıksız ve hızlı tüketilen besinlerin yemek kültüründeki ağırlığının artması, özellikle çocuklara yönelik sağlıksız besinlerin yaygınlaşması, çocukluk döneminde obezite sorunu yaşanma oranını artırmıştır. Günümüz çocuklarının elektronik aletler başında hareketsiz zaman geçirme süresinin de aynı gelişmeye paralel olarak artması, obezitenin yaygınlaşmasını tetiklemiştir.

Device

Çocukların büyümeleri devam ettiği için erişkinlerdeki diyet modelleri, kalori alımının aşırı kısıtlanması çocuklukta uygun değildir. Kalori alımının sınırlanması çocuğun büyümesini bozar. Beslenme planının mutlaka uzman hekim gözetiminde çocuğun yaş ve cinsiyetine uygun tarzda olması ve çocuğun büyüme ve gelişmesinin düzenli olarak izlenmesi önem taşır.

Obeziteyle mücadelede bir diğer önemli konu aktivitenin artırılmasıdır. Şişman çocuklarda günlük olağan aktiviteye ek olarak en az yarım saatlik orta derecede aktivite (aletli veya oyun tarzında olabilir), hafta sonları düzenli spor aktiviteleri ve yürüyüş yapması önerilir.

Device

Çocuğun beslenme planına uyum göstermesi ve daha hareketli bir yaşam tarzı sürdürmesi, besinin bir ödül ve hedef olarak görülmesinden vazgeçilmesi için gerekli psikolojik destek verilmelidir.

Her şeyden önemlisi tüm ailenin işbirliği çok önemlidir. Çocuklarda şişmanlık tedavisinin amacı yalnızca belli bir sürede ağırlık azalmasını sağlamak değildir; ağırlık artışının durdurulması hafif, orta derecede kilolu birçok çocukta yeterlidir. Temel amaç ise, yaşam boyu sürecek sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı değişikliklerini sağlayarak yetişkin şişmanlığının oluşmasını önlemektir.

Obezitenin oluşumunda çevresel ve psikolojik faktörlerin yanı sıra genetik durumun da önemli etkisi vardır. Genlab Laboratuvarları’nda tüm bu faktörleri değerlendirerek çocuğunuzun obezite riskinizi öğrenebilir ve gelecek yıllar için sağlıklı bir planlama yapabilirsiniz.