Obezite

Obezite, çağımızda git gide yaygınlaşan ve ölümcül sonuçları olan bir sorundur. Günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer alıyor.

Device

Obezite, vücut kitle endeksinin kadınlarda %30’un üzerine çıkması ile başlar. Kadınlarda da daha çok yağların kalça bölümünde toplandığı armut tipi obezite görülmektedir. Aşırı kiloların sadece %5’i genetik sebeplerden kaynaklanırken; %95’i yetersiz fiziksel aktivite, çevresel faktörler, yanlış beslenme, nörolojik ve biyokimyasal bazı bozukluklardan kaynaklanıyor.

Çağımızın en önemli sağlık sorunlarından birisi haline gelen aşırı kilolar, kişilerde öncelikle uyku apnesi, solunum zorluğu, aşırı kıllanma ve ruhsal bozukluklar gibi sorunları beraberinde getiriyor.

Device

Obezite nedeniyle birçok hastalığın ortaya çıkma olasılığı ciddi bir şekilde yükseliş gösteriyor. Bu hastalıklar arasında en çok bilinenleri yüksek tansiyon ve kalp-damar hastalıklarıdır. Birçok bilimsel araştırma kilonun artması ile kan basıncının yükselmesi arasında direkt bir ilişki olduğunu ispatlamıştır. Buna şişmanlığa bağlı kan yağlarının yükselmesi ilave olduğunda damar sertliği, çeşitli vücut bölgelerindeki damar tıkanıklıkları ve kalp hastalıklarının sıklığı ciddi bir şekilde artış gösterir.

Harcadığınızdan fazla kalori almanız durumunda, fazla enerji vücudunuzda yağ olarak depolanır ve obezite ortaya çıkar. Obezitenin oluşumunda çevresel ve psikolojik faktörlerin yanı sıra genetik durumun da önemli etkisi vardır. Genlab Laboratuvarları’nda tüm bu faktörleri değerlendirerek obezite riskinizi öğrenebilir ve gerçekçi bir program oluşturarak bu sorunu yenebilirsiniz.