Omega 3&6

Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri, diğer hayvansal ve bitkisel yağlara nazaran hiç bir yan etkisi ve zararı olmayan, tam aksine kalp damar sağlığı açısından mutlaka tüketilmesi gereken diyet ve sağlık dostu bir yağ asididir. Omega yağ asitleri aslında çevremizdeki ekonomik fiyata sahip bir çok yiyecekte bulunur.

Device

Omega 3 ve Omega 6 Yağ Asitlerinin başlıca faydalarını saymak gerekirse:

  • Trigliseritler ve kolesterol düşer, böylece ateroskleroz ve buna bağlı kalp hastalıkları, kalp krizi ve akut inme riski azalır.
  • Bağışıklık sistemi güçlenir
  • Kansere karşı koruma sağlanır
  • Beyin, retina, sperm, cilt hücreleri güçlenir
  • Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur (diyabet için faydalı)
  • Kanı inceltir ve akışını kolaylaştırır, kanın pıhtılaşmasını önler
  • Yangı önleyici etkisiyle romatizmal hastalıklara karşı koruma sağlar.
Device

Sağlığımıza maksimum fayda sağlamaları için Dünya Sağlık Örgütü’nün öngördüğü oran 1 gr Omega 3 yağına karşılık, 5-10 gr Omega 6 yağıdır. Yani vücumuza giren her 1 gr Omega 3 için, en fazla 5-10 gr Omega 6 yağı almalıyız.

Bugün yapılan araştırmalar gösteriyor ki günümüz beslenme alışkanlıklarında maalesef bu yağları bu dengede alamıyoruz. Yediğimiz besinlerde daha çok Omega 6 olduğu için, bu oran bugün 1 gr Omega 3 yağına karşılık 15-20 gr Omega 6 olarak görünüyor. Yani bu iki yağın dengeli alımıyla gelen sayısız faydadan mahrum kalıyoruz.

Vücuttaki esansiyel yağ asitleri olan Omega 3 miktarını ve bu miktarın Omega 6’ya oranını ölçen bu testin sonucu, kalp sağlığı, beyin fonksiyonlarının sağlıklı olması ve anti aging etki açısından çok önemlidir. Damar yoluyla alınan kan örneği ile çalışılır ve çıkan sonuçlara göre gerekli yönlendirmeler tesis doktoru ve diyetisyeni tarafından yapılır. Herkese güvenle uygulanabilir.